03.02. 2016.
Dragi roditelji, svakim danom sve se više bliži trenutak kada će vaši prvašići po prvi put sjesti u školske klupe.
Polazak u školu predstavlja veliku promjenu ne samo u životu djeteta, već i u životu njihovih roditelja i obitelji.
Iako se većina djece veseli polasku u školu, postoje i ona djeca koje taj novi izazov plaši.
Kako bismo i jednima i drugima olakšali prilagodbu na novo životno razdoblje, za školu ih možemo pripremiti različitim aktivnostima te im na taj način umanjiti strah od škole i pomoći im da se što uspješnije i brže prilagode na novu radnu sredinu.
Što vi kao roditelji možete učiniti kako biste pomogli vašim prvašićima da se što bolje snađu u školi?
Razvoj predčitačkih vještina
Za savladavanje čitanja vrlo je važno da dijete ima razvijene sve predčitačke vještine koje se ne odnose samo na prepoznavanje slova, već obuhvaćaju čitav niz aspekata poput dobro razvijenih govornih vještina, prepoznavanje prvog i početnog slova i glasa u riječi, glasovne analize i sinteze, bogatog rječnika, gramatičkog izražavanja, uočavanja rime itd.
Iako većinu aktivnosti za razvoj predčitačkih vještina djeca razvijaju kroz igru u svakodnevnim aktivnostima možemo ih i dodatno pripremiti za lakše svladavanje čitanja.
Što roditelji mogu učiniti?
-
čitajte priče djetetu koje će ono prepričati
-
dok čitate pratite tekst prstom kako bi dijete shvatilo da tekst ide slijeva na desno i da slova prate riječi koje izgovarate
-
igrajte igre u kojima ćete osvijestiti glasovnu analizu i sintezu: nabrajajte što više riječi koje počinju na zadani glas, zatim riječi koje zvaršavaju na zadani glas, neka dijete razlikuje kratke od dugih riječi, povezuje glas za pripadajućim slovom i sl.
Razvoj vještine pisanja
Za savladavanje pisanja preduvjet je dobro razvijena fina motorika ruke koja je započela davno i to loptanjem, hvatanjem, penjanjem, igrama u pijesku, slaganjem kocaka itd.. Ipak, određenim aktivnostima moguće je još više razviti finu motoriku što je preduvjet za uspješno savladavanje navedene vještine.
Što roditelji mogu učiniti?
-
kod djece se često spontano javlja potreba za crtanjem, pisanjem i bojanjem te je stoga poželjno djetetu osigurati radni kutak gdje će dijete moći crtati, bojiti, rezati, ljepiti...
-
potičite dijete na precrtavanje zadanih oblika, spajanje točkica i bojanje unutar zadanih okvira
-
također obratite pažnju na pravilan hvat olovke te na neaktivnu ruku koja treba pridržavati papir
Razvoj matematičkih koncepata
Pripreme za savladavanje matematike su najsveobuhvatnije, odnosno da bi dijete razumjelo matematiku trebalo bi imati dobro usvojene prostorne odnose (u, na, pokraj, ispod, iznad...), uočavati odnose među predmetima (veći, manji, teži, lakši...), razlikovati predmete prema svojstvima (razlikovanje boja, tvrd-mekan, topao - hladan...), uspoređivati predmeta i grupirati ih prema zadanom kriteriju (prema boji, obliku, veličini...), prepoznavati količine (puno, malo) i na kraju mehanički brojati (do deset), prebrojavati te povezivati količine s brojem.
Što roditelji mogu učiniti?
-
s djecom sortirati i prebrojavati igračke
-
uspoređivati velike i male predmete
-
uspoređivat pokućstvo po visini i širini
-
razgovarati u šetnji o tome što je blizu, što daleko, što je visoko, što je nisko itd.
Što je još važno?
Razvoj pažnje
Osim dobre pripremljenosti za usvajanje akademskih znanja (čitanja, pisanja, matematike) za uspješno školovanje važnu ulogu imaju pažnja i samostalnost djeteta.
Pažnja se najčešće razvija spontano, bavljenjem djetetom te usmjeravanjem njegovih aktivnosti na ciljane zadatke. Kako dijete ne bi imalo problema s pažnjom, posebno je važno uvesti mir i strukturu u djetetov život, igrati društvene igre, čitati priče te ograničiti vrijeme gledanja crtića i korištenja kompjutera.
Razvoj samostalnosti
Samostalnost djeteta razvijat ćete vjerujući svom djetetu da može i zna. Važno je znati da je samostalno dijete samopouzdano, sretno i uspješno. Ono također razvija i emocionalnu i socijalnu zrelost jer je svjesno svojih mogućnosti i zna da može neovisno o pomoći drugih. Roditelji imaju najvažniju ulogu u razvoju samostalnosti kod svojeg djeteta.
Osobito je važno napomenuti da samostalno dijete ne znači dijete koje je prepušteno samo sebi, već dijete koje preuzima obveze i odgovornosti primjerene njegovoj dobi.
Što roditelji mogu učiniti?
-
potičite dijete da samostalno jede
-
potičite dijete da se samostalno oblači
-
potičite dijete da se samo okupa
-
potičite dijete da vodi brigu o svojim stvarima
Važno je napomenuti da poticanje samostalnosti u početku znači i puno nereda i potrošenog slobodnog vremena, ali to je sjajna investicija za budućnost jer je poznato da se samostalna djeca mnogo lakše snalaze u školi.
I za kraj, ali ne i manje važno...
-
prije početka škole zajedno upoznajte put kojim će dijete ići u školu
-
ako je moguće, posjetite školu dok još nema puno djece te se upoznajte s prostorom i po mogućnosti s učiteljicom
-
o školi uvijek pričajte djetetu kao o mjestu gdje će naučiti zanimljive stvari , o mjestu gdje će poznati nove prijatelje...
-
uključite dijete u aktivnosti nabave opreme i pribora za školu te mu dajte mogućnost izbora
-
naučite dijete adresu stanovanja i vaše brojeve telefona
-
razgovarajte s djetetom o svim promjenama koje ga očekuju, objasnite djetetu da imate povjerenje u njega i njegove sposobnosti te da vam se u svakom trenutku može obratiti za pomoć
-
i za kraj, ne zaboravite pohvaliti dijete!
Maja Blažević Kauzlarić,
pedagoginja