Podijeli
Eko-vrtić Viškovo
01.08. 2016.
Naša eko-priča službeno je započela u rujnu 2015.
Prepoznajući važnost i potrebu odgajanja mladih generacija osjetljivih na pitanje zaštite okoliša i brige za održivi razvoj uključili smo se u Međunarodni program Eko škola u organizaciji Udruge Lijepa naša.
Međunarodne Eko-škole su program osmišljen za provedbu smjernica odgoja i obrazovanja za okoliš na razini čitavih odgojno-obrazovnih ustanova (osnovne i srednje škole, dječji vrtići i učenički domovi, škole za djecu s posebnim potrebama i fakulteti). Nacionalni koordinator Eko-škola u Republici Hrvatskoj je Udruga Lijepa naša.
Međunarodni program Eko-škole je razvila zaklada za odgoj i obrazovanje za okoliš (Foundation for Enviromental Education - FEE).
Cilj programa je ugradnja odgoja i obrazovanja za okoliš u sve segmente odgojno-obrazovnog sustava i svakodnevni život učenika i djelatnika Eko-škole.
Zadaća programa je odgojiti mlade generacije osjetljivima na pitanja okoliša i osposobiti ih za donošenje odluka o razvitku društva u budućnosti.
Opća načela odgoja i obrazovanja za okoliš:
-
usklađivanje programa Eko-škola hrvatskom odgojno-obrazovnom sustavu
-
uvođenje posebnih programa zaštite okoliša
-
stalno usavršavanje učitelja/odgojitelja
-
interdisciplinarni pristup odgoju i obrazovanju za okoliš
-
osnivanje centara odgoja i obrazovanja za okoliš
-
opremanje škola/vrtića literaturom s tematikom zaštite okoliša
Opći ciljevi zaštite okoliša u programu Eko-škole:
-
snimiti stanje – okoliš vrtića, naselja
-
utvrditi probleme i mogućnosti rješenja
-
predvidjeti i upozoriti na nove probleme, pokušati ih spriječiti
-
dati prednost održivom razvitku
-
unaprijediti kakvoću življenja
-
organizirati akcije s ciljem promicanja životnih i radnih uvjeta
-
zaštititi prirodu i očuvati prirodne izvore
-
upoznati i štiti biološku raznolikost eko-sustava
-
poticati i osmišljavati rad u okolišu
-
nastojati ispraviti štete počinjene u okolišu
-
upozoravati javnost o problematici okoliša
-
informirati javnost o realizaciji eko-aktivnosti.
Važno je naglasiti kako briga o održivom razvoju ne predstavlja samo ekologiju u užem smislu već uključuje i poticanje usvajanja navika zdravog načina života, obilježavanje ekoloških datuma, očuvanje kulturne baštine i njegovanje tradicije kraja.
Odgoj i obrazovanje za održivi razvoj zapravo predstavlja kulturu življenja.
Održiv razvoj u Eko-vrtiću Viškovo potiče se kroz nekoliko područja:
-
svakodnevne aktivnosti u radu s djecom
(svakodnevno razvrstavanje i pravilno odlaganje otpada, štednja vode, sadnja vrta i zalijevanje biljaka, oralna higijena u vrtiću, zdrava prehrana, svakodnevne sportske aktivnosti)
-
različita obilježavanja i manifestacije
(obilježavanje ekoloških datuma poput Svjetskog dana vode, Svjetskog dana oralnog zdravlja, Dana kruha i zahvalnosti za plodove zemlje, maškara, obilježavanje lokalnih manifestacija kroz eko-aktivnosti, sudjelovanje u eko-akciji Zelena čistka, sudjelovanje na Olimpijskom festivalu Dječjih vrtića PGŽ, sudjelovanje i nastupi na lokalnim manifestacijama, organizacija Projektnog dana Eko-vrtića)
-
projekti
(različite aktivnosti i poticaji koji imaju za cilj potaknuti djecu na stjecanje znanja i usvajanje stavova o važnosti brige za okoliš i zdravog načina života)
-
očuvanje kulturne baštine i njegovanje tradicije kraja
(vrtić sudjeluje na brojnim manifestacijama i obilježavanjima u lokalnoj zajednici poput Mićeg domaćeg festivala u Matuljima, Čakavskih susreta u Kostreni, Majevice, Šterni – izvor života, Riječkog karnevala, Halubajskog karnevala te organizira brojne maškarane aktivnosti u vrtiću)
-
zdrav način života
(u vrtiću se kontinuirano vodi briga o očuvanju zdravlja djeteta kroz razne sadržaje: provođenje projekta „Unaprijeđenje oralnog zdravlja djece i mladeži u PGŽ-u“, proslave zdravih rođendana, primjenu verificiranog jelovnika sastavljenog od strane NZZJZ, provođenje programa Sportske igraonice, kontinuirani boravak i igru na svježem zraku, bavljenje sportom, organiziranje izleta, šetnji i posjeta)
-
korištenje recikliranih materijala za izradu različitih poticaja (igračaka i igrala) i ukrasa
Eko vrtić Viškovo svoje je projekte uspješno proveo kroz svih 7 koraka (osnivanje eko odbora, ocjena stanja okoliša, plan i program eko škole, praćenje stanja i ocjenjivanje, rad prema nastavnom planu i programu, obavješćivanje javnosti ui uključivanje medija, eko logo, kodeks i himna).
Za svoj rad Dječji vrtić Viškovo nagrađen je prestižnim međunarodnim priznanjem, poveljom o Statusu Međunarodne Eko-škole te Zelenom zastavom.
Zelena zastava Eko-vrtića Viškovo svečano je podignuta uz prigodni program 17. lipnja 2016. godine.
Rad Eko-vrtića Viškovo više puta je i medijski popraćen različitim glasilima (Novi list, Glasnik Općine Viškovo).